Wygasanie zobowiązań podatkowych

Podobnie jak w przypadku odsetek wygaśnięcie zobowiązania podatkowego może nastąpić w drodze zapłaty, pobrania podatku przez płatnika lub inkasenta, potrącenia, zaliczenia nadpłaty lub zaliczenia zwrotu podatku, zaniechania poboru, przeniesienia własności rzeczy lub praw majątkowych, przejęcia własności nieruchomości lub prawa majątkowego w postępo­waniu egzekucyjnym, umorzenia zaległości, przedawnienia lub zwolnienia z obowiązku zapłaty na podstawie art. 14m dotyczącego zastosowania się do interpretacji, która następnie została zmieniona lub nie została uwzględniona w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej (art. 59 §1).

W przypadku pobrania zobowiązania przez płatnika bądź inkasenta zobowiązanie podatnika wygasa i przekształca się w tej samej wysokości zobowiązanie podmiotu pobierającego. Zobowiązanie płatnika lub inkasenta wygasa w całości lub w części wskutek wpłaty, zaliczenia nadpłaty lub zaliczenia zwrotu podatku, umorzenia, udzielenia ulg w spłacie zobowiązań na podstawie art. 67b §3, przejęcia własności nieruchomości lub przejęcia prawa majątkowego w postępowaniu egzekucyjnym przedawnienia lub zwolnienia z obowiązku zapłaty na podstawie art. 14m (art. 59 §2).

Zobowiązanie podatkowe może wygasnąć w całości tylko w jednej z wymienionych form. Może wygasnąć w części, poprzez np. częściową zapłatę, ale wtedy zobowiązanie pozostaje – zmienia się jedynie jego kwota. Całościowe wygaśnięcie zobowiązania następuje dopiero w momencie pełnego zlikwidowania stosunku podatkowego miedzy podatnikiem a organem podatkowym. Jeżeli więc część zobowiązania zapłaciliśmy, a część została umorzona to ostatecznie zobowiązanie wygasło w drodze umorzenia.

Podstawowym sposobem wygaśnięcia zobowiązania jest zapłata dokonana przez podatnika. Czy jednak takiej zapłaty może w imieniu podatnika dokonać inny podmiot? Według przepisów podatek jest świadczeniem, które nie może zostać przeniesione na inną osobę, nawet za jej zgodą, jednak obecne przepisy nie stoją na przeszkodzie, by w imieniu podatnika zapłacił inny podmiot umocowany przez niego do dokonywania takich czynności.

Wygaśnięcie zobowiązania może mieć charakter efektywny bądź nieefektywny, przy czym należy patrzeć na to zagadnienie od strony zaspokojenia roszczeń organu podatkowego. W przypadku wygaśnięcia w postaci zaniechania poboru, przedawnienia lub umorzenia zobowiązania mówi się o nieefektywnym wygaśnięciu zobowiązania. Pozostałe sposoby mają charakter efektywny.

 

 .
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Czas rozpoczęcia i zakończenia naliczania odsetek

Generalnie początkiem naliczania odsetek za zwłokę jest dzień następujący po dniu upływu terminu płatności na rachunek organu podatkowego. W przypadku...

Zamknij