Kiedy powstaje nadpłata podatku

Jedną z cech podatku jest jego bezzwrotność. Nie zawsze jednak to co wpłacasz do rzędu „ginie bezpowrotnie”. Czasami pewnie stwierdzasz, że dokonałeś zbyt dużej wpłaty, a może nawet w ogóle nie musiałeś spłacać niektórych zobowiązań. Co wtedy zrobić? Czy zawsze istnieje możliwość odzyskania tych pieniędzy? Jaki jest tryb odzyskiwania nadpłat? Ile trzeba czekać na zwrot nadpłaconego podatku? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w ordynacji podatkowej.

W przepisach podatkowych nie istnieje definicja nadpłaty. Wymienia się jedynie sytuacje, w których następuje. Należą do nich w szczególności:

  • nadpłacenie lub nienależne zapłacenie podatku,
  • nienależne pobranie podatku przez płatnika,
  • zapłata przez płatnika lub inkasenta zobowiązania, jeżeli w decyzji, określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej;
  • zapłata przez osobę trzecią lub spadkobiercę zobowiązania, jeżeli w decyzji o ich odpowiedzialności podatkowej lub decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego spadkodawcy określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej (art. 72 § 1).

Nienależnie wpłacony podatek jest kwotą, którą podatnik uiszcza, choć w rzeczywistości nie musi tego robić. Dzieje się tak wtedy, gdy z jakichś powodów wpłaca więcej niż powinien lub dokonuje zapłaty podatku, chociaż obowiązek podatkowy z tego tytułu wygasł. Charakterystyczną cechą nadpłaty jest więc przekonanie podatnika, że to co płaci jest realizacją ciążącego na nim obowiązku podatkowego względem organów podatkowych.

Samo ustalenie, czy mamy do czynienia z nadpłatą stanowi istotne znaczenie z punktu prawnego, gdyż w takim przypadku zwrot nastąpi w trybie określonym w ordynacji podatkowej. Jeżeli jest to inne, nienależnie wpłacone, świadczenie to powinno zostać zwrócone w trybie zgodności z zasadami prawa cywilnego.

W przypadku gdy wpłata dotyczyła zaległości podatkowej na równi z nadpłatą traktuje się część wpłaty, która została zaliczona na poczet odsetek za zwłokę (art. 72 § 2). Musisz bowiem wiedzieć, że zgodnie z przepisami ordynacji wpłata dotycząca zaległości podatkowej jest rozliczana proporcjonalnie na poczet kwoty zaległości oraz kwoty odsetek za zwłokę, w stosunku w jakim w dniu spłaty pozostaje kwota zaległości podatkowej do kwoty odsetek za zwłokę (art. 55 § 2).

Oznacza to, że dokonana nadpłata również została rozliczona według powyższej proporcji i dotyczy zarówno spłaconej zaległości, jak i odsetek od niej. Rozbicie to nie powoduje jednak utraty statusu nadpłaty dla którejś z części. Zwrot dokonywany jest w całości nienależnie wpłaconej kwoty.

 .
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Wygasanie zobowiązań podatkowych

Podobnie jak w przypadku odsetek wygaśnięcie zobowiązania podatkowego może nastąpić w drodze zapłaty, pobrania podatku przez płatnika lub inkasenta, potrącenia,...

Zamknij