Ulga na złe długi

Ulga na złe długi – cz.3

Druga strona medalu, czyli co musi dłużnik

Ostatnio rozpisywałam się o tym, jak wierzyciel, czyli ten któremu nie zapłacono może skorzystać z tzw. ulgi na złe długi.

Co jednak jeśli jesteś dłużnikiem, czyli tym, który nie zapłacił? I zachodzą przesłanki do skorzystania z ulgi przez twojego kontrahenta?

Otóż w takiej sytuacji także na tobie spoczywają określone obowiązki, których niespełnienie może grozić poważnymi konsekwencjami.

Musisz wiedzieć, że także ciebie dotyczą zmiany, o których była mowa we wcześniejszych wpisach. Chodzi przede wszystkim o skrócenie terminu, po jakim masz obowiązek skorygować swój podatek naliczony. Teraz to już 150 dni od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub w fakturze. Jeśli więc do końca okresu rozliczeniowego, w którym owe 150 dni upłynie nadal nie zapłaciłeś swojego zobowiązania, to w rozliczeniu za ten okres musisz dokonać korekty podatku naliczonego. I to niezależnie od tego, czy twój wierzyciel skorzystał z tzw. ulgi na złe długi czy też nie. Co więcej kontrahent, któremu nie zapłaciłeś nie musi cię już informować o tym, że zamierza dokonać korekty u siebie. Do tej pory taka informacja mogła być dla ciebie sygnałem, od stycznia tego roku musisz sam to kontrolować. Czytaj dalej →

Podatek VAT  Tematy: . 0

Ulga na złe długi – cz.2

Zanim złożysz deklarację ze skorygowanym podatkiem…

Poprzednio dowiedziałeś się, w stosunku do których należności i kiedy możesz skorzystać z tzw. ulgi na złe długi. To jednak nie koniec sprawdzania, czy na pewno możesz dokonać korekty.

Zanim bowiem złożysz swoją deklarację uwzględniającą korektę wynikającą z zastosowania omawianej ulgi, musisz jeszcze ustalić, że na dzień poprzedzający złożenie deklaracji korygującej:

  1. twój kontrahent nadal jest czynnym podatnikiem VAT (sam również musisz mieć status czynnego podatnika VAT),
  2. twój kontrahent nie jest w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacji,
  3. a do dnia złożenia deklaracji za okres, w którym upłynęło 150 dni twoja wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie.

Zwróć uwagę, że aby dokonać korekty należność nie może zostać spłacona ani zbyta do dnia złożenia deklaracji, a nie np. do dnia upływu terminu 150 dni czy do ostatniego dnia okresu rozliczeniowego, w którym upłynął ten termin. Jeżeli wierzytelność została spłacona częściowo, korekta może dotyczyć wyłącznie części niespłaconej. Natomiast zbywając wierzytelność pozbawiasz się możliwości skorzystania z ulgi w ogóle. Czytaj dalej →

Podatek VAT  Tematy: . 0

Ulga na złe długi – cz.1

Sprawdź, czy możesz z niej skorzystać

Wyobraź sobie, że wszyscy twoi kontrahenci płacą ci w terminie, ty także zachowujesz płynność i z niczym nikomu nie zalegasz. Rozliczasz, naliczasz, odliczasz wszystko jak Pan Bóg przykazał. Nie masz zmartwień, nikogo nie musisz ścigać, nikt nie ściga ciebie. Ot, spokojnie prowadzisz swój biznes…

Jeżeli nie musisz sobie tego wyobrażać, bo tak po prostu u ciebie jest, nie musisz czytać tego dalej.

Jeśli jednak ten obrazek nie dotyczy ciebie, sprawdź czy nie czas na skorzystanie z tzw. ulgi na złe długi.

Co to jest? Czytaj dalej →

Podatek VAT  Tematy: . 0

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!