Nakłady ponoszone na produkcję

Analiza kosztów krańcowych przyda ci się  nie tylko przy wyznaczaniu poziomu produkcji niezbędnego do osiągnięcia pełnej opłacalności. Możesz z niej równie dobrze skorzystać przy dokonywaniu wyboru pomiędzy rodzajami nakładów ponoszonych na produkcję; będzie pomocna przy określaniu konsekwencji zmian w asortymencie oferowanych wyrobów; odpowiednio przeprowadzona analiza ułatwi ci podjęcie  decyzji co do cen oraz  odnośnie ewentualnych zakupów usług zewnętrznych.

W procesie decyzyjnym, w trakcie analizy dobrze byś pomimo odnoszenia się do kosztów całkowitych, wyodrębnił też w pewnym stopniu zmienne i stałe koszty produkcji. Jest to konieczne dla zachowania pełnej przejrzystości obrazu.

Jak wiesz koszty stałe to takie, których wartość niezależnie od rozmiarów produkcji pozostaje na w miarę stałym poziomie, czyli: czynsze i inne opłaty związane z wynajmem , koszty administracji itp.; koszty zmienne natomiast to wszystkie te nakłady,    których wielkość jest bardzo ściśle uzależniona od rozmiarów produkcji,  czyli na przykład materiały.

Pozornie wydawać by się mogło, że podział na  koszty stałe i zmienne pokrywa się z podziałem na koszty bezpośrednie i pośrednie. Tymczasem nie jest to regułą – chociażby  w sytuacji gdy pracownikom bezpośrednio produkcyjnym wypłacasz pensje w stałej wysokości – nie ma tu mowy o zmienności a koszt jest jak najbardziej bezpośredni.

Z drugiej strony wiesz też, że nie wszystkie koszty pośrednie pozostają na stałej wysokości pomimo zmian w wielkości produkcji. Koszty dostaw, energii czy nawet kontrola jakości – koszty o charakterze niewątpliwie pośrednim będą ulegać wahaniom w zależności od rozmiarów produkcji.

 .
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest koszt krańcowy

Gdy planujesz zwiększenie produkcji co bierzesz pod uwagę? Możliwości produkcyjne -  to na pewno, ale równie istotnym czynnikiem będzie związany...

Zamknij