Co to jest koszt krańcowy

Gdy planujesz zwiększenie produkcji co bierzesz pod uwagę? Możliwości produkcyjne –  to na pewno, ale równie istotnym czynnikiem będzie związany ze wzrostem produkcji wzrost kosztów. Jeśli robisz szczegółową analizę i wyliczasz nakłady dla każdego produktu, to w przypadku planowanego zwiększenia produkcji określasz zapewne przyrost kosztów w odniesieniu do każdej kolejnej jednostki ponad to, co już produkujesz. Jednym słowem posiłkujesz się w tym przypadku rachunkiem kosztów krańcowych.

Mówiąc inaczej: koszt krańcowy to  kwota, o jaką wzrosną całkowite koszty produkcji, w wyniku wytworzenia jednego dodatkowego wyrobu. Jak wiesz pewnie  z doświadczenia koszty te  w pierwszej fazie  zmniejszają się aż do osiągnięcia pewnego punktu krytycznego, po którym ponoszone nakłady  wzrastają w takim stopniu, że przyrost produkcji staje się nieopłacalny. Koszty krańcowe nazywa się też kosztami marginalnymi.

 .
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Wycena kosztów przy nieprzerwanym procesie produkcyjnym

Jeśli twoja działalność operacyjna polega na  procesach często powtarzających się lub też takich, które są stałe i nie są nigdy...

Zamknij