Koszty podatkowe – ważne orzeczenie NSA

W sierpniu br. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok[1], w którym jednoznacznie orzekł, że wydatek może stanowić koszt podatkowy, nawet jeśli nie przyczynia się bezpośrednio do generowania przychodów, o ile bez jego poniesienia nie byłoby możliwe prowadzenie działań w ramach działalności gospodarczej.

W sprawie chodziło o zaliczenie w koszty podatkowe wydatku na odszkodowania z tytułu ponadnormatywnego wykorzystywania leasingowanych maszyn (ponad normę określoną w umowie leasingu). Dla podatnika korzystniejsze było zawarcie umowy przewidującej normy pracy maszyn i odszkodowania za ich przekroczenie, bowiem wiązało się to z obniżeniem rat leasingowych. Jednak Izba Skarbowa uznała, że wydatek ten nie ma związku z prowadzoną działalnością i z podatkowego punktu widzenia nie może być zaliczony do kosztów podatkowych. Odmiennego zdania był natomiast Wojewódzki Sąd Administracyjny, który przyznał rację podatnikowi. Wskutek skargi kasacyjnej izby skarbowej sprawa trafiła do NSA, który przychylił się do zaskarżonej interpretacji, oddalając jednocześnie złożoną przez organ podatkowy skargę.

Pamiętaj więc, że wg NSA „kosztami są wydatki, których poniesienie było spowodowane racjonalnym dążeniem i obiektywną możliwością osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia tego źródła”, nawet jeśli nie da się wykazać bezpośredniego wpływu na powstanie przychodu. Ważne natomiast, by nie można było tego wydatku uznać za zbędny.


[1] Wyrok NSA z 21 sierpnia 2013 r., sygn. akt II FSK 2452/11

 .
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Nazwa towaru lub usługi na paragonie fiskalnym

Wystawiasz paragony? Przeraża cię zamieszanie wokół tego, co musi się na nich znajdować? Postaram się ci pomóc to ogarnąć. Zwłaszcza,...

Zamknij