Skutki powstania zaległości podatkowej

Podstawowym skutkiem wystąpienia zaległości podatkowej jest opisywane wcześniej naliczenie odsetek za zwłokę. Jeżeli jednak uporczywie nie masz zamiaru płacić swoich zaległości wraz z odsetkami organ może również nałożyć na ciebie kary przewidziane w kodeksie karnym skarbowym (art. 57).

Niezapłacenie podatku skutkuje w dalszym ciągu przygotowaniem tytułu wykonawczego i egzekwowaniem zaległości podatkowej. Wszczęcie egzekucji jest możliwe na podstawie deklaracji (w przypadku zobowiązań podatkowych powstających z mocy prawa) lub na podstawie decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego.

Skutkiem powstania zaległości podatkowej może być również wydanie decyzji o odpowiedzialności osób trzecich.

 .

2 odpowiedzi do Skutki powstania zaległości podatkowej

  1. dociekliwy przedsiębiorca 16 stycznia 2011 w 14:43 #

    Przedsiębiorca sam powinien naliczyć i opłacić odsetki od przeterminowanych zobowiązań podatkowych. Co w przypadku, gdy tego nie zrobi i “nie wie”, że ma do zapłacenia odsetki? Kolejne zobowiązania płaci w terminie.
    Czy te kolejne wpłaty spłacają zaległe odsetki i część bieżącego zobowiązania, czy też może w całości bieżące zobowiązanie, a odsetki “wiszą” niespłacone? Czy US nalicza odsetki od odsetek, czyli czy “kapitalizuje” odsetki. Jeśli tak, to po jakim okresie

    • Elżbieta Kamińska 12 marca 2011 w 23:20 #

      Jeżeli przedsiębiorca sam nie naliczy odsetek, zrobi to urząd. I z każdej wpłaty najpierw zaliczy kwotę na zaległe odsetki. US nie kapitalizuje odsetek.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Zaległości w postaci zaliczki oraz raty podatkowej

Artykuł 51 mówi, że każda rata oraz zaliczka podatkowa nie uiszczona w terminie płatności jest zaległością podatkową. Powoduje to określone...

Zamknij