Konta syntetyczne

Musisz tez wiedzieć, że omawiana ostatnio przez mnie rozbudowa lub ograniczanie planu kont może odbywać się na dwóch poziomach, gdyż występują dwa rodzaje kont.

Pierwsze nazywane są syntetycznymi i są kontami księgi głównej. Można powiedzieć, ze są to konta zbiorcze, których salda zostają przeniesione na końcu okresu do przygotowywanych zestawień. Główną zasadą przy księgowaniu na tych kontach jest zasada podwójnego zapisu, oznaczająca, że zapis po jednej stronie któregoś z kont powoduje automatyczny zapis po przeciwnej stronie innego konta.

Konta syntetyczne nie dają jednak wystarczającej informacji o stanie gospodarki majątkowej i finansowej firmy. Prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa wymaga uzyskiwania informacji na poziomie konkretnego klienta czy dostawcy. Taką możliwość dają konta analityczne. Te konta pozwalają na otrzymanie szczegółowej informacji na wybrany temat np. rozliczenia z określonym dostawcą lub dotyczące konkretnego środka trwałego. Na tych kontach dokonuje się zapisów jednostronnych, to znaczy wraz z zapisem na koncie syntetycznym dokonywany jest dodatkowy zapis na koncie analitycznym, który pozwala ustalić nam rozrachunek z konkretną firmą, pracownikiem, itp. Wynika z tego, że stan konta syntetycznego musi się równać sumie sald wszystkich jego kont analitycznych.

 .
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Dlaczego istnieje wiele wzorcowych planów kont?

Przepisy dotyczące budowy planu kont są dość elastyczne. Spowodowane jest to dowolnością w zakresie zwiększania lub zmniejszania liczby kont, w...

Zamknij