Rola bilansu w przedsiębiorstwie

Bilans z definicji jest zestawieniem środków gospodarczych firmy dokonanym na określony moment. Z bilansu można jednak odczytać szereg różnego rodzaju informacji, a nie jedynie te dotyczące posiadanego majątku.

Z bilansu bez sięgania do innych źródeł możesz odczytać jaki był zysk przedsiębiorstwa w danym roku, jaka jest rentowność posiadanego przez firmę majątku czy rentowność kapitałów (własnych, obcych lub ogółem). Z bilansu można odczytać również jaki jest poziom majątku netto, czyli aktywów pomniejszonych o zobowiązania oraz stan zadłużenia krótko- i długoterminowego. Tym samym możesz określać jaki jest poziom wypłacalności firmy, czy jest w stanie na bieżąco regulować swoje zobowiązania, czy też znaczna część kapitałów jest zamrożona w aktywach długoterminowych. Znając te wszystkie wartości możesz również określić wysokość dźwigni finansowej, czyli poziom zysku wypracowany dzięki wykorzystaniu obcych źródeł finansowania.

Wynikałoby z tego, że po przeczytaniu bilansu można sobie podarować inne zestawienia otrzymywane od finansistów na koniec każdego okresu sprawozdawczego. Otóż nie. Nie należy lekceważyć roli bilansu jednak prawidłowa analiza może być wykonana tylko na podstawie całościowego sprawozdania. Bilans ma za zadanie dostarczać zupełnie innych informacji niż rachunek wyników i rachunek przepływów pieniężnych. To, że można odczytać również niektóre informacje zawarte w tych zestawieniach nie powinno umniejszać ich roli. Z bilansu nie dowiemy się bowiem jakie rodzaje przychodów bądź kosztów kształtują nasz wynik oraz jakiej wielkości przepływy pieniężne generuje nasza działalność podstawowa (np. produkcja, sprzedaż, świadczenie usług).

 .
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Wycena kosztów przy dużych i złożonych projektach

Przy wycenianiu dużych i złożonych projektów przyda ci się metoda pochodna kalkulacji zleceniowej. Jeśli prowadzisz firmę budowlaną, albo innego rodzaju...

Zamknij