Główne kryteria porządkujące bilans

Główną zasadą, która na pewno ułatwi ci czytanie bilansu jest zasada, zgodnie z którą zarówno aktywa jak i pasywa przedstawiane są w bilansie w określonym porządku.  Wygląda to tak, że składniki majątkowe uszeregowane są przy zastosowaniu kryterium rosnącej płynności, co oznacza, że jako pierwsze znajdziesz w zestawieniu bilansowym składniki majątku, które najtrudniej upłynnić ewentualnie takie, których upłynnianie mija się z celem prowadzonej przez  ciebie działalności, za to w ostatnich pozycjach wykazane zostaną środki najbardziej płynne czyli środki pieniężne.  Dzięki takiemu układowi, jeden rzut oka na bilans wystarczy dla stwierdzenia jakimi środkami,  o jakim stopniu płynności, w danym momencie dysponujesz.

Tak jak  w przypadku aktywów to płynność jest głównym kryterium porządkującym tak  w przypadku pasywów kryterium tym będzie ich wymagalność, lub inaczej mówiąc stopień pilności ich zwrotu. Oczywistym jest fakt, że kapitał którym sfinansowałeś powstanie firmy, będzie wymagalny  w ostatniej kolejności – jest on twoją inwestycją  mającą służyć pomnażaniu majątku i jego wycofywanie mijałoby się z celem, z kolei kapitałami, które stają się szybciej wymagalne  będą  kredyty bankowe czy też zobowiązania wobec kontrahentów.

 .
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Co jest czym w Rachunku Wyników

Zaczynając „czytać" rachunek wyników musisz zacząć od upewnienia się, że to właśnie ten dokument masz przed sobą. Nie powinieneś od...

Zamknij