Celna procedura dostawy bezpośredniej – o co chodzi?

24 grudnia 2013 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie miejsca wyznaczonego lub uznanego przez urząd celny… (Dz.U. Nr 97 z 2004r. poz. 967 z późn. zm.), która uprościła wnioskowanie o uznawanie miejsc, w których można dokonywać czynności przewidzianych prawem celnym.

Związane jest to z uruchomieniem instytucji tzw. dostawy bezpośredniej, polegającej na dostarczeniu towaru bezpośrednio do odbiorcy, a nie do urzędu celnego celem jego przedstawienia. Nie oznacza to jednak, że przedstawienie towaru organowi celnemu stało się zbędne. Uproszczenie polega na tym, że można tego dokonać poza urzędem celnym. Oczywiście procedura dostawy bezpośredniej wymaga uznania miejsca dostawy przez dyrektora właściwej izby celnej za miejsce uznane przez organ celny, zgodnie z powołanym rozporządzeniem.

Zgoda na skorzystanie z procedury może mieć charakter jednorazowy lub czasowy (miejsce może zostać uznane decyzją organu celnego na okres 2 lat).

 .
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
VAT od samochodów w 2014 roku – projekt zmian

Ministerstwo Finansów wystąpiło już z projektem ustawy[1] wprowadzającej zmiany w systemie odliczeń podatku VAT od samochodów. Stało się to możliwe...

Zamknij