Kupiłeś za granicą maszynę wraz z montażem? Zobacz jak wyglądają twoje obowiązki w zakresie VAT!

Zakup maszyny wraz z montażem, którego ma dokonać dostawca lub podmiot działający na jego rzecz objęty jest szczególnymi rozwiązaniami na gruncie ustawy o VAT.

Chodzi tu przy tym o zakup od zagranicznego kontrahenta nie posiadającego siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terenie naszego kraju.

Miejscem świadczenia w takim przypadku będzie miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane.

A zatem jeśli montujesz maszynę w Polsce to miejscem świadczenia i opodatkowania będzie Polska. Co więcej obowiązek opodatkowania leży całkowicie po stronie nabywcy, czyli twojej. Pamiętaj przy tym, że podatek rozliczasz w tym przypadku w „krajowej” deklaracji VAT-7, a nie wykazujesz w informacji podsumowującej!

Fakt dokonywania wraz z nabyciem maszyny jej montażu/instalacji sprawia bowiem, że nabycie takie nie będzie wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru (WNT). Musisz jednak wiedzieć, że za montaż nie uznaje się prostych czynności prowadzących do uruchomienia maszyny, ale bardziej skomplikowane procesy warunkujące prawidłowe jej funkcjonowanie, wymagające na przykład jakichś szczególnych umiejętności lub specjalistycznej wiedzy albo użycia specjalnych narzędzi.

A kiedy należy opodatkować takie nabycie?

Odpowiedź brzmi – tak jakby to była sprzedaż krajowa.

Co do zasady, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, a jeżeli czynności te powinny być udokumentowane fakturą to z chwilą jej wystawienia, nie później jednak niż 7. dnia od wykonania usługi/wydania towaru.

Jeżeli jednak wcześniej uiszczono już jakąś część zapłaty np. jako zaliczkę, zadatek, przedpłatę itp., to obowiązek podatkowy powstanie w momencie jej otrzymania. Ponieważ jednak w tym przypadku zobowiązanym jest nabywca za moment ten należy przyjąć dzień dokonania zapłaty w całości lub w części (a nie otrzymania). Dokumentujesz to fakturą wewnętrzną.

Przykład

28 kwietnia zamówiłeś za granicą maszynę wraz z montażem. Transakcja opiewa na 100 000 euro, przy czym 25% wartości kontraktu (25.000 euro) wpłaciłeś przy zamówieniu. Kolejne 50% (50.000 euro) wpłaciłeś przed wysyłką maszyny – 25 maja. Zamówiona maszyna dojechała do zakładu na terenie Polski 5 czerwca. Jej instalacja zakończyła się 10 czerwca, co zostało stwierdzone stosownym protokołem, potwierdzającym wykonanie usługi i przekazanie towaru. Pomyślne uruchomienie maszyny (i podpisanie protokołu końcowego) skutkowało wpłaceniem 12 czerwca pozostałej części umówionej kwoty – 25.000 euro. Dostawca przysłał ponadto fakturę z dnia 2 czerwca opiewającą na całość umówionej kwoty. Kiedy rozliczyć podatek z takiej transakcji?

Ponieważ obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty (w całości lub w części) – a u nas z chwilą dokonania zapłaty – to dwie pierwsze wpłaty: 25.000 euro z 28 kwietnia oraz 50.000 euro z 25 maja należy rozliczyć odpowiednio w rozliczeniu za kwiecień i za maj. Pozostałe 25.000 euro należy ująć w czerwcu – tutaj moment powstania obowiązku podatkowego wyznacza chwila podpisania protokołu dokumentującego wydanie maszyny i wykonanie usługi jej montażu/instalacji. W celu rozliczenia wystawiasz trzy faktury wewnętrzne:

  1. 28 kwietnia na równowartość kwoty 25.000 euro
  2. 25 maja na równowartość kwoty 50.000 euro
  3. 10 czerwca na równowartość kwoty 25.000 euro.

Z punktu widzenia powstania obowiązku rozliczenia podatku VAT nie ma więc znaczenia ani data dostawy maszyny (brak przekazania władztwa i wykonania związanej z dostawą usługi montażu), ani data wystawienia faktury przez dostawcę, ani też data ostatniej części ceny.

 .
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Czynności nieodpłatne a VAT

Musisz wiedzieć, że nieodpłatna dostawa towarów czy nieodpłatne świadczenie usług nie jest obojętne z punktu widzenia podatku VAT. Niestety także...

Zamknij