Opodatkowanie usług elektrycznych

Choć może się to ci wydać dziwaczne, nie dla każdej usługi elektrycznej obowiązek podatkowy w VAT powstaje w tym samym momencie. Jak to możliwe? Wszystko zależy od tego czy daną usługę wykonujesz jako usługę samoistną czy też usługa ta jest elementem procesu budowy i w związku z tym zaliczana jest do tzw. robót ogólnobudowlanych.

Kwalifikacja usługi pod tym kątem ma istotne znaczenie dla określenia momentu powstania obowiązku podatkowego.

Usługi samoistne, takie jak np. remont instalacji czy usunięcie usterki w mieszkaniu prywatnym podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych (z chwilą wykonania usługi/wystawienia faktury).

Jeśli jednak mamy do czynienia z usługą uczestniczącą w procesie budowy to usługa ta będzie objęta zasadami szczególnymi przewidzianymi dla usług budowlanych. W tych przypadkach data wystawienia faktury nie decyduje o momencie powstania obowiązku podatkowego (choć mogą się one pokrywać), lecz odwrotnie – to powstanie obowiązku podatkowego warunkuje jej wystawienie. Obowiązek podatkowy w usługach budowlanych (oraz tzw. okołobudowlanych czyli tych, których do budowlanych nie zalicza się bezpośrednio) powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty. Wtedy też należy wystawić fakturę dokumentującą wykonanie usługi. Powinna być ona bowiem wystawiona nie później niż z dniem powstania obowiązku podatkowego, czyli z dniem otrzymania całości lub części zapłaty. Jeśli natomiast zapłata nie następuje fakturę należy wystawić najpóźniej 30. dnia od dnia wykonania usługi, przy czym nie powinna być ona wystawiona wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego. Wynika więc z tego, że momentem powstania obowiązku podatkowego w VAT dla tego rodzaju usług jest data otrzymania zapłaty, przedpłaty, zaliczki, zadatku lub raty albo – w przypadku ich braku – 30. dzień od dnia wykonania usługi. Wykonanie usługi (całej lub jej części) powinien potwierdzać protokół odbioru robót.

Jeśli więc jesteś przedsiębiorcą świadczącym usługi elektryczne, musisz zawsze zwracać szczególną uwagę, jak twoja usługa powinna być zakwalifikowana i kiedy – w związku z tym – powinieneś odprowadzić od niej podatek.

 .
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Kiedy opodatkować środki wpłacone na rachunek powierniczy?

W obrocie gospodarczym, zwłaszcza przy sprzedaży lokali lub budynków, dość często stosuje się zabezpieczenie w postaci wpłaty przez nabywcę określonej...

Zamknij