Warunki zastosowania stawki 0% przy eksporcie towarów

Jak niedawno wspominałam, przy eksporcie obowiązek podatkowy w VAT powstaje na zasadach ogólnych, tzn. z chwilą wydania towaru/wystawienia faktury, a jeżeli jej nie wystawiono to 7. dnia licząc od dnia wydania. Oznacza to, że sprzedaż eksportową ujmujemy w deklaracji VAT za okres, w którym te zdarzenia wystąpiły. Nie zawsze jednak tak się stanie. Dlaczego? Zaraz ci to wyjaśnię.

Zgodnie z przepisami eksport objęty jest stawką 0%. Pod pewnymi warunkami oczywiście. Stosujesz ją, jeżeli przed terminem złożenia deklaracji za dany okres rozliczeniowy otrzymasz dokumenty potwierdzające wywóz towaru poza Unię Europejską. Jeżeli jednak zdarzyłoby się, że dokumenty do ciebie nie dotrą w tym czasie, to pomijasz tą transakcję w ewidencji za ten okres rozliczeniowy. Wykażesz ją dopiero w rozliczeniu za kolejny okres rozliczeniowy. Ze stawką 0% jednak wyłącznie pod warunkiem, że otrzymasz wymagane dokumenty przed terminem złożenia deklaracji za ten kolejny okres.

Jeżeli natomiast i w tym terminie dokumenty do ciebie nie trafią, będziesz musiał wykazać sprzedaż z zastosowaniem stawki jak przy dostawie danego towaru w kraju. Nie panikuj jednak! Późniejsze otrzymanie dokumentacji wywozu poza UE uprawnia cię do stosownej korekty podatku należnego. Zrobisz to w rozliczeniu za okres, w którym otrzymałeś potwierdzenie wywozu. Jest to więc bardzo specyficzna korekta (nie musisz się „cofać”).

Pamiętaj, że dokumenty warunkujące przyjęcie stawki zerowej muszą być wystawione przez właściwy urząd celny zgodnie z przepisami celnymi. Takim dokumentem będzie:

  • dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych albo potwierdzony przez urząd celny wydruk tego dokumentu,
  • dokument w formie elektronicznej pochodzący z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych, otrzymany poza tym systemem, jeżeli zapewniona jest jego autentyczność,
  • zgłoszenie wywozowe w formie papierowej złożone poza systemem teleinformatycznym służącym do obsługi zgłoszeń wywozowych albo jego kopia potwierdzona przez urząd celny.

Jest to jednak katalog otwarty. W różnych krajach mogą bowiem funkcjonować różne inne dokumenty potwierdzające wywóz i nawet jeśli nie będzie on taki jak opisane wyżej, to nie pozbawia cię to prawa do zastosowania stawki 0% VAT.

No dobrze. Podsumujmy. Otóż, jeśli eksportujesz i spełnisz powyższe warunki (czyli dojdzie do wydania towaru/wystawienia faktury oraz otrzymasz dokumenty potwierdzające wywóz towaru poza Unię), możesz zastosować stawkę zerową. Rozliczenia podatku VAT nie zawsze jednak dokonasz już w deklaracji za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy. Pamiętaj bowiem, że VAT ze stawką 0% możesz rozliczyć albo w deklaracji za ten okres albo za okres następny. Będzie to zależeć od tego, kiedy dotrą do ciebie dokumenty potwierdzające wywóz towaru poza Unię. I tak, dla zastosowania stawki 0% przy eksporcie wystarczające jest ich otrzymanie:

  1. przed terminem złożenia deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym doszło do wydania towaru/wystawienia faktury,
  2. jak też w okresie późniejszym (przed terminem rozliczenia kolejnego okresu).

Opcjonalnie rozliczasz więc VAT z transakcji eksportowej odpowiednio w deklaracji za okres powstania obowiązku podatkowego – ze stawką 0% lub w okresie późniejszym (za następny okres rozliczeniowy) – ze stawką 0% lub krajową (najczęściej 23%).

Zobacz to na przykładzie:

Wydanie towaru dla kontrahenta z Chin nastąpiło 27 czerwca. W tym samym dniu wystawiłeś fakturę ze stawką 0%. Z podatku VAT rozliczasz się miesięcznie. Dokumenty potwierdzające wywóz poza UE dotarły do ciebie:

  1. 18 lipca – zaewidencjonujesz sprzedaż i wykażesz ją w deklaracji za czerwiec, termin jej złożenia mija 25 lipca, a więc otrzymałeś je przed tym terminem,
  2. 6 sierpnia – pomijasz sprzedaż w ewidencji za czerwiec (25 lipca nie miałeś w ręku potrzebnych dokumentów potwierdzających wywóz, ale jesteś w posiadaniu dokumentu celnego potwierdzającego rozpoczęcie procedury wywozu), wykazujesz ją ze stawką 0% w rozliczeniu za lipiec, bowiem dokumenty dotarły do ciebie przed terminem złożenia deklaracji za ten okres (który przypada na 25 sierpnia),
  3. 17 września – pomijasz sprzedaż w deklaracji czerwcowej, w rozliczeniu za lipiec musisz ją już wykazać, jednakże ze stawką właściwą dla danego towaru obowiązującą przy sprzedaży krajowej, następnie rozliczając się za wrzesień (czyli do 25 października) skorygujesz podatek należny,
  4. w przypadku gdyby dokumenty do ciebie w ogóle nie dotarły – zaewidencjonowana i rozliczona w deklaracji za lipiec pozostaje sprzedaż eksportowa ze stawką jak przy sprzedaży krajowej.
 .
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Zaliczka w walucie obcej – jaki kurs zastosować?

Co do zasady, do przeliczenia kwot z faktury dokumentującej dostawę towaru wystawionej w walucie obcej stosuje się kurs średni NBP...

Zamknij