Dostałeś zaliczkę? Czy zawsze musisz ją opodatkować?

W obrocie gospodarczym wcale nierzadką sytuacją jest, że klient jeszcze przed otrzymaniem towaru lub wykonaniem usługi wpłaca część należności. Chodzi tu o wszelkiego rodzaju zaliczki, przedpłaty, zadatki, raty, także w formie świadczenia w naturze (o ile ich wartość da się wyrazić w pieniądzu).

Musisz więc wiedzieć, że co do tej części – z chwilą jej otrzymania – powstaje u ciebie obowiązek podatkowy.

Oznacza to, że w rozliczeniu za okres, w którym otrzymałeś częściową zapłatę na poczet przyszłej dostawy towaru/usługi musisz ją wykazać w deklaracji VAT. Wiąże się to też z koniecznością wystawienia tzw. faktury zaliczkowej.

Wystawiasz ją – co do zasady – do 7 dni od dnia otrzymania zaliczki.

Data wystawienia dokumentu nie ma jednak w tym wypadku wpływu na powstanie obowiązku podatkowego. I to bez względu na to czy fakturę wystawiłeś po czy jeszcze przed otrzymaniem części należności. Decydująca jest zawsze data otrzymania pieniędzy. Przy założeniu oczywiście, że nastąpiło to przed wydaniem towaru czy wykonaniem usługi.

UWAGA! Obowiązek podatkowy powstaje w stosunku do zaliczki wpłaconej w jakiejkolwiek wysokości. Czyli każda wpłata o takim charakterze wymaga opodatkowania, niezależnie od tego, jaki procent całości stanowi. (Kiedyś obowiązek powstawał dopiero, gdy płatność przekroczyła 50% należności).

Musisz jednak wiedzieć, że nie zawsze otrzymanie zaliczki wiąże się z obowiązkiem jej zaewidencjonowania. Kiedy zatem obowiązek podatkowy nie powstanie?

Bardzo istotna z tego punktu widzenia jest możliwość zidentyfikowania świadczenia przyszłego, którego dotyczy zaliczka. Dlaczego? Otóż dlatego, że tylko wówczas obowiązek opodatkowania powstanie, gdy zaliczkę da się przypisać do skonkretyzowanego (podmiotowo i przedmiotowo) zdarzenia przyszłego podlegającego opodatkowaniu. Tylko więc gdy wszystkie okoliczności mające znaczenie dla zaistnienia zdarzenia podatkowego (dostawy towarów czy świadczenia usługi) – są ściśle określone, otrzymanie zaliczki z tego tytułu będzie skutkować powstaniem u ciebie obowiązku podatkowego. Natomiast w przypadku, gdy zaliczka wpłacona jest na poczet dostawy towarów albo usługi, które nie zostały jeszcze w sposób wyraźny i jednoznaczny określone – a więc np. jako zabezpieczenie wykonania w przyszłości na razie nieokreślonej jeszcze dokładnie czynności podlegającej opodatkowaniu – takiego obowiązku mieć nie będziesz. Także w orzecznictwie krajowym i europejskim znajdujemy potwierdzenie takiego stanu rzeczy .

Jak wygląda sprawa zaliczek otrzymanych od kontrahenta unijnego ? zapoznaj się z broszurą WDT – wszystko o dostawach unijnych w podatku VAT.

 .
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Usługi ciągłe – co to takiego?

W swojej praktyce często spotykam podatników, którzy nie do końca wiedzą, na kiedy ustalić moment powstania obowiązku podatkowego w VAT....

Zamknij