VAT przy sprzedaży wysyłkowej

Prowadzisz sprzedaż wysyłkową? Musisz więc zwrócić uwagę, że w zależności od tego, w jaki sposób następuje zapłata za sprzedane towary zależeć będzie to, kiedy rozliczysz VAT z konkretnych transakcji. Inaczej bowiem jest, gdy kupujący płaci bezpośrednio tobie, a inaczej gdy wysyłasz towar za zaliczeniem pocztowym lub pobraniem przez kuriera.

Jeżeli sprzedałeś towar w trybie wysyłkowym i dostarczasz go klientowi za zaliczeniem pocztowym/pobraniem kurierskim to  ewidencjonujesz sprzedaż w rejestrze VAT
z momentem otrzymania zapłaty za niego. Czyli dopiero z chwilą, gdy poczta lub firma kurierska przekaże na twoje konto pobraną od klienta zapłatę. Tzn. z chwilą gdy zapłata ta uwidoczni się na twoim koncie. Fakturę przy tym wystawiasz klientowi z dniem wysyłki, nie później niż 7. dnia od jej dokonania. Termin wystawienia faktury nie ma tym razem jednak wpływu na twój obowiązek podatkowy.

Będzie miał natomiast znaczenie, jeśli klient ma zapłacić bezpośrednio tobie. Wówczas bowiem ty rozliczasz VAT na zasadach ogólnych, czyli nie później jednak niż 7. dnia od wydania towaru (dokonania wysyłki) – w dacie wystawienia faktury.

 .
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Kiedy jeszcze szczególny moment w VAT?

Jak wiesz, co do zasady, obowiązek podatkowy w VAT rodzi się z chwilą wykonania usługi lub wydania towaru. Sprawa ma...

Zamknij