Chciałbyś skorzystać z usługi zagranicznego wykonawcy? Pamiętaj, że import usług ma swoje konsekwencje w podatku VAT!

Kiedy decydujesz się na usługę zagranicznego kontrahenta, musisz mieć świadomość, że może dojść do tzw. importu usług i wówczas spadnie na ciebie obowiązek rozliczenia podatku VAT z tego tytułu.

Do importu usług dochodzi wtedy, gdy podmiot świadczący usługę ma siedzibę poza terytorium Polski (niekoniecznie w UE), a ty (czyli odbiorca) masz swoją siedzibę w Polsce.

Przepisy w takiej sytuacji wiążą miejsce świadczenia usługi z miejscem siedziby lub zamieszkania nabywcy (mechanizm reverse chargé – art. 28b ustawy o VAT).

Czyli twoim. I to po twojej stronie pozostaje obowiązek rozliczenia podatku VAT z tytułu importu usług.

Tak będzie w większości przypadków, bo nie dotyczy to jednak usług związanych z nieruchomościami i zakwaterowaniem w hotelach lub podobnych obiektach, usług transportu towarów i pasażerów, usług związanych ze wstępem na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe itp. oraz usług restauracyjnych i cateringowych.

Co do zasady jednak, będziesz miał obowiązek rozliczyć podatek VAT z takich transakcji. Uczynisz to z takim momentem, w jakim powinien byłby tego dokonać usługodawca, gdyby był podatnikiem z tego tytułu na terenie kraju. To z kolei zależy od danego rodzaju usługi.

Zasadniczo decydujący jest moment wykonania usługi (zasada ogólna), trzeba jednak pamiętać, że ustawa o podatku VAT przewiduje cały szereg szczególnych momentów powstania obowiązku podatkowego (np. związanych z otrzymaniem zapłaty, wystawieniem faktury lub upływem określonego terminu). Dlatego zawsze powinieneś się upewnić, jakie zdarzenie spowoduje konieczność ujęcia w stosownym rozliczeniu podatku VAT z tytułu usługi „zagranicznej”.

Tutaj bardzo ważna uwaga: przy imporcie usług rozliczenia VAT dokonuje nabywca niezależnie od tego czy w swojej działalności rozlicza ten podatek, tzn. niezależnie od tego czy jest lub nie jest zarejestrowany do VAT albo czy korzysta lub nie korzysta ze zwolnienia.

Nawet więc jeśli nie masz obowiązku składania deklaracji „vatowskich”, to w przypadku importu usług musisz rozliczyć podatek z transakcji.

Służy do tego wówczas deklaracja VAT-9M (VAT-owcy wykazują import usług w deklaracji VAT-7/VAT-7K). Wprawdzie nie masz możliwości obniżenia podatku naliczonego, ale w przypadku, gdy podatek należny nie podlega odliczeniu to możesz go zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. I tak zrobisz w takim przypadku.

Import usług rozlicza się dwoma dokumentami. Usługodawca powinien wystawić dla ciebie fakturę na kwotę netto, w walucie obcej, zgodną z przepisami obowiązującymi w państwie jego siedziby. Ty przeliczasz tą fakturę wg kursu NBP danej waluty ogłoszonego na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień poniesienia kosztu. A za taki dzień najczęściej przyjmuje się datę wystawienia faktury określoną w tym dokumencie.

Następnie wystawiasz – już w złotówkach – fakturę wewnętrzną, przy czym do przeliczonej ceny usługi musisz doliczyć VAT według stawki obowiązującej dla danego rodzaju usługi w Polsce. Kwoty z tej faktury wykazujesz w deklaracji VAT.

 .
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Pobranie kaucji gwarancyjnej, a ulga na złe długi

Pobranie kaucji gwarancyjnej a ulga na złe długi Potrącasz z wynagrodzenia swoich wykonawców/podwykonawców kaucję gwarancyjną na zabezpieczenie należytego wykonania usługi?...

Zamknij