Sprawdź kiedy prawidłowo rozliczyć VAT przy dostawie książek i gazet!

Jeśli jesteś dostawcą drukowanych książek lub drukowanych gazet, czasopism i magazynów to musisz zdawać sobie sprawę, że obowiązek podatkowy w podatku VAT może się u ciebie pojawić w różnych momentach. Od czego to będzie zależeć? Przede wszystkim na przykład od tego czy otrzymałeś zapłatę albo czy w rozliczeniach z klientem przewidujesz zwroty niesprzedanych pozycji.

Ale zacznijmy od początku.Co do zasady, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania całości/części zapłaty, nie później jednak niż 60. dnia od dnia wydania towarów.

Jeżeli jednak przewidujesz rozliczanie zwrotów to powstanie on z chwilą wystawienia faktury uwzględniającej to rozliczenie, ale nie później z kolei niż po upływie 120 dni od pierwszego wydania towarów.

Czyli obowiązek rozliczenia VAT może wystąpić:

  1. z chwilą otrzymania zapłaty – także przed wydaniem towaru!!!,
  2. z chwilą wystawienia faktury – np. gdy wystawisz ją przed wydaniem towaru, ale nie wcześniej niż 30 dni przed tą czynnością, albo już po wydaniu towaru,
  3. w 60. dniu od daty wydania towarów – jeżeli po upływie tego terminu nie doszło do zapłaty ani wystawienia faktury,
  4. przy rozliczaniu zwrotów, po ich uwzględnieniu – z chwilą wystawienia faktury ostatecznej, ale nie później niż 120 dnia od pierwszego wydania wydawnictw (czyli rozliczenia zwrotów powinieneś dokonać w tym okresie, w przeciwnym razie ewidencjonujesz do VAT sprzedaż nie obejmującą zwrotów).

Wyjaśnienia może tu wymagać kwestia, jak rozumieć „pierwsze wydanie”. Chodzi tu o wydanie konkretnego towaru objętego zwrotem konkretnemu nabywcy. Czyli jeśli na przykład prowadzisz hurtownię, to bierzesz pod uwagę moment, kiedy ty po raz pierwszy przekazałeś tytuł do konkretnej księgarni, z której otrzymałeś zwrot. Nie ma tu znaczenia ani termin otrzymania tych wydawnictw przez ciebie z drukarni czy od wydawcy, albo fakt, że wydałeś książki, które wcześniej już ktoś ci zwrócił (czyli de facto już je wcześniej „pierwszy raz” wydałeś do sprzedaży). Każdy przypadek rozpatrujesz tutaj odrębnie, są to bowiem odrębne transakcje. Nawet gdyby kontrahent był ten sam. Możliwe jest bowiem, że księgarnia weźmie od ciebie książki, ponieważ ich jednak nie sprzeda w określonym terminie – dokonuje zwrotu. Ty go rozliczasz. Natomiast księgarnia ponownie bierze od ciebie te same tytuły. Z punktu widzenia podatku VAT będzie to jednak odrębna transakcja i przy określaniu momentu powstania obowiązku podatkowego nie uwzględnia się tego wcześniejszego wydania.

 .
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
VAT w spółdzielniach – jak go rozliczać ?

Jeśli prowadzisz rozliczenia podatkowe spółdzielni musisz wiedzieć, że spółdzielnia podejmując pewne czynności zobowiązana jest do opodatkowania ich podatkiem od towarów...

Zamknij