Wystawienie faktury a moment powstania obowiązku podatkowego w VAT

Z poprzedniego mojego wpisu wiesz już, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą gdy wydasz towar lub wykonasz usługę.

Jeśli jednak transakcje te powinny być potwierdzone fakturą, to obowiązek ten powstaje w momencie jej wystawienia, nie później jednak niż 7. dnia od dnia wydania towaru/wykonania usługi.

Prawdopodobnie zastanawiasz się właśnie, jak to jest w końcu?

Obowiązek powstaje w momencie wydania towaru/wykonania usługi, w momencie wystawienia faktury z tego tytułu czy w 7. dniu od dnia wydania towaru/wykonania usługi?

Już ci to wyjaśniam. Zasadą jest moment wydania towaru/wykonania usługi. Czasem jednak konieczne jest wystawienie z tego tytułu faktury. Wówczas moment powstania obowiązku się zmienia. Jak pisałam poprzednio, wystawiając fakturę nie dokonujesz dostawy jako takiej (nie dajesz możliwości faktycznego władania towarem). Jest to czynność następująca niejako po i na podstawie dokonanego faktycznie wydania towaru czy wykonania usługi. Możesz jednak w ten sposób przesunąć moment powstania obowiązku podatkowego. Nie więcej jednak niż o 7 dni. Nawet jeśli wystawisz fakturę później lub nie wystawisz jej wcale twój obowiązek podatkowy zaktualizuje się 7. dnia od dnia wydania towaru/wykonania usługi. Może to mieć dla ciebie znaczenie w kontekście wykazania podatku z transakcji w wybranym okresie rozliczeniowym. Jeżeli transakcja (dostawa towaru lub usługi) następuje oczywiście na pograniczu dwóch takich okresów. Nie zawsze będziesz więc miał możliwość wyboru, czasem jednak taka wiedza może się przydać. Zobrazuję ci to.

Przykład

Wydałeś kontrahentowi towar 29 kwietnia. Masz obowiązek wystawienia faktury. Powinna ona być wystawiona najpóźniej 6 maja. Wtedy bowiem aktualizuje się twój obowiązek podatkowy (mija 7 dni). Jeżeli wystawisz fakturę jeszcze w kwietniu (29 lub 30 kwietnia), wykażesz podatek w rozliczeniu za kwiecień.

W rozliczeniu za maj rozliczysz go jeżeli:

  • wystawisz fakturę w okresie od 1 do 6 maja
  • wystawisz fakturę po 6 maja (np. 25 maja albo nawet 15 czerwca)
  • nie wystawisz faktury w ogóle.

We wszystkich trzech powyższych przypadkach moment powstania twojego obowiązku podatkowego to 6 maja.

Podobnie wyglądałoby to, gdybyś 29 kwietnia wykonał usługę.

Pamiętaj, że fakturę możesz wystawić dopiero po wykonaniu całej usługi. Nieprawidłowe byłoby wystawienie faktury po wykonaniu tylko częściowym i wskazanie terminu jej wystawienia jako momentu powstania obowiązku podatkowego. Wcześniejsze fakturowanie możliwe jest wyłącznie w przypadku otrzymania zaliczki od nabywcy usługi.

 .
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Limitowane terminy rozliczeń między przedsiębiorcami nowość od 28 kwietnia 2013

Od dzisiaj przedsiębiorców obowiązuje nowa ustawa, określająca uprawnienia wierzyciela i obowiązki dłużnika w związku z terminami zapłaty w transakcjach handlowych[1]....

Zamknij