Delegacje zagraniczne – część III

Ostatnio poznałeś wskazówki przydatne przy wyliczaniu diet w podróżach krajowych. Dziś pokażę ci, jak to wygląda przy zagranicznych.

Inaczej niż przy podróżach w kraju, dieta ma tutaj pokryć nie tylko koszty wyżywienia, ale też inne drobne wydatki. Stąd nawet przy zapewnieniu całodziennego bezpłatnego wyżywienia musisz zapłacić pracownikowi 25% przysługującej diety. Jak ją obliczysz?

Obowiązują cię następujące zasady:

 • Po pierwsze – dieta przysługuje w wysokości obowiązującej dla państwa docelowego. Określa je załącznik do rozporządzenia. Od marca dla większości państw zostały one podwyższone. Podobnie jak i limity noclegowe.
 • Po drugie – możesz ustalić więcej niż jedno państwo docelowe. To novum. Dotychczas rozliczano wszystko najczęściej wg państwa ostatniego. Nawet jeśli pracownik odbył podróż do kilku państw i w każdym z nich załatwiał sprawy służbowe. Od marca możesz stosować różne stawki, w zależności od tego, ile i jakie kraje uznasz za docelowe. Czy muszę? – spytasz. Nie musisz. Możesz. Zależy, jak ci wygodniej.
 • Po trzecie – należność obliczasz przyjmując, że za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną do 8 godzin – 1/3 diety, od 8 do 12 godzin – ½ diety, a po przekroczeniu 12 godzin – w pełnej wysokości.
 • Po czwarte – o czym już wspomniałam – jeżeli zapewniasz całodzienne wyżywienie (albo zrobi to zagraniczny kontrahent) to naliczasz pracownikowi 25% przysługującej diety.
 • Po piąte – kwotę diety obniżasz procentowo także za zapewnione pojedyncze posiłki, przyjmując że śniadanie to 15% , a obiad lub kolacja – 30% diety.
 • Po szóste – podobnie jak przy krajowych delegacjach, obniżasz należność, jeżeli wyżywienie zapewniono w ramach usługi hotelarskiej (np. cena za pokój obejmuje śniadanie).

Przykład:

Pracownik ma do odbycia dwa spotkania handlowe – w Pradze i w Wiedniu. Najpierw leci do Wiednia, spędza tam 11 godzin i następnie w drodze powrotnej leci do Wiednia, gdzie znów spędza 11 godzin. Łącznie za granicą spędza więc 22 godziny (od wylotu z kraju do przylotu do kraju).

Możliwe są dwa rozliczenia:

 1. jeśli przyjmiesz dwa państwa docelowe – Austrię i Czechy:
  • pracownikowi należy się 50% diety za pobyt do 12 godzin w Austrii (52 euro) = 26 euro
  • oraz 50% diety za pobyt do 12 godzin w Czechach (41 euro) = 20,50 euro.
  • Łącznie wyliczasz więc należną dietę w kwocie 46,50 euro.
 2. jeśli przyjmiesz jedno państwo docelowe – Czechy (ostatni cel podróży):
  • twój pracownik otrzyma dietę określoną dla Czech w pełnej wysokości (ponad 12 godzin) czyli 41 euro.

Kolejne zmiany dotyczą zwrotu kosztów leczenia oraz udzielanych zaliczek. Przeczytaj więc kolejny wpis. Warto, żebyś to wiedział.

 .
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Należności z tytułu diet krajowych przy zapewnieniu częściowego bezpłatnego wyżywienia

Ostatnio dowiedziałeś się ode mnie, w jakiej wysokości i kiedy dieta przysługuje. Bądź kiedy nie przysługuje. To jednak nie wystarczy,...

Zamknij