Jaki powinieneś stosować kurs waluty od stycznia 2013 roku?

Jeżeli w swojej działalności, rozliczając podatek VAT dokonujesz przeliczenia transakcji zawartych w walucie obcej, to musisz wiedzieć, że od 1 stycznia 2013 roku możesz dla tego przeliczenia stosować – wedle własnego uznania – kurs NBP albo kurs EBC (Europejski Bank Centralny).

Nie musisz przy tym zawiadamiać organów podatkowych o swoim wyborze.

Co więcej, możesz dla jednych transakcji zastosować kurs NBP, a dla innych kurs EBC. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku stosujesz kurs średni waluty obcej ogłoszony przez wybraną instytucję na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, a jeżeli fakturę wystawiasz jeszcze przed powstaniem takiego obowiązku – na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury.

Pamiętaj jednak, że jeżeli zdecydujesz się na przeliczenie z zastosowaniem kursu EBC a transakcja wyrażona jest w walucie innej niż euro, musisz wziąć pod uwagę kurs wymiany tejże waluty względem euro. I to może być kłopotliwe. Wybór należy do Ciebie.

Komentarz mile widziany. Podziel się jaki stosujesz kurs i czy masz z tym problem.

 , , , .
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Zaliczka za grudzień 2012 płatna do 21 stycznia 2013 ale uwaga!

Jeżeli przed terminem uregulowania podatku za ostatni miesiąc roku podatnik złoży zeznanie roczne, to może przesunąć płatność nawet do 30...

Zamknij