Jak rozliczać się ze sprzedaży mieszkając za granicą?

Załóżmy, że mieszkasz w Anglii i sprzedajesz towar na polskim eBayu czy Allegro. Gdzie powinieneś płacić podatki – w Anglii czy w Polsce?

Problem jest dosyć skomplikowany. I Polska i Anglia stosują zasadę nieograniczonego obowiązku podatkowego w stosunku do osób (firm), które posiadają ich rezydencję podatkową.

Rezydencja podatkowa to najogólniej mówiąc miejsce, w którym znajduje się ośrodek interesów życiowych związanych z miejscem zamieszkania danej osoby i jej rodziny (jeżeli ją posiada), uzyskiwania przychodów, ponoszenia wydatków.

Co do zasady, posiada się rezydencję podatkową tego kraju, którego jest się obywatelem. Jednakże istnieją osoby, które mają więcej niż jedno obywatelstwo oraz takie, które mając obywatelstwo jednego kraju, pracują i mieszkają w innym kraju.

Polska przyjmuje zasadę, że jeżeli jej obywatel uzyskuje na terenie kraju jakiekolwiek przychody, to nie traci polskiej rezydencji podatkowej.

Jednocześnie, każdy kraj stosuje zasadę opodatkowania u źródła, to znaczy w miejscu powstania przychodu. Na przykład żyjąc od 3,5 roku w Anglii i prowadząc tam działalność gospodarczą, na pewno będziesz płacić podatki z tego tytułu w Anglii (sposób zorganizowania sprzedaży – hurtownia, sklep, sklep internetowy oraz miejsce dostawy towaru – nie mają znaczenia).

To czy od uzyskanych dochodów z tytułu prowadzonej działalności w Anglii będziesz musiał zapłacić podatek również w Polsce (z uwzględnieniem umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania), zależy od tego czyją rezydencję podatkową posiadasz.

Świadectwa rezydencji są wydawane przez administrację podatkową.

 .

2 odpowiedzi do Jak rozliczać się ze sprzedaży mieszkając za granicą?

  1. Andrzej Szewczyk 19 marca 2010 w 05:59 #

    Witam
    Nie zrozumialem czy w koncu trzeba placic podatki w 2-uch krajach czy nie?
    Ja mieszkam w Anglii od 5-ciu lat.Tu pracuje i tu place podatki.
    Mam zamiar rozpoczac dzialalnosc na allegro,ale do Polski nie mam zamiaru juz nigdy wrocic.
    Wiec nie moge mieszkajac w Anglii placic do konca zycia podatkow w Polsce tylko dlatego ze urodzilem sie w Polsce.
    Niektorzy maja potrojne obywatelstwo.Jakby mieli placic podatki w 3-ech krajach to by tylko na podatki pracowali i nic by im nie zostalo.
    Pozdrawiam

    • Elżbieta Kamińska 12 marca 2011 w 23:32 #

      Od 1 stycznia 2007 roku zmianie uległy postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską a Wielką Brytanią. To co najważniejsze w tych zmianach to, że zastąpiono wcześniej przewidzianą (przed 1 stycznia 2007 r.) w tej umowie metody zaliczenia (polegającej na proporcjonalnym odliczeniu) na metodę wyłączenia z progresją.
      Dla Ciebie może to oznaczać, że dochody które osiągasz w Wielkiej Brytanii podlegają opodatkowaniu tylko tam, a w Polsce mają jedynie wpływ na progresje podatkową. Zatem ,jeżeli będziesz osiągał tylko dochody w Wielkiej Brytanii a nie uzyskasz żadnych dochodów w Polsce, to nie musisz składać żadnych deklaracji a tym samym płacić podatków w Polsce.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy opłaty Allegro za sprzedaż rzeczy używanych są kosztem uzyskania przychodu?

Załóżmy, że sprzedajesz głównie rzeczy używane, prywatne, które masz dłużej niż 6 miesięcy. Trzeba wyraźnie oddzielić od siebie dwie sytuacje:...

Zamknij