Wykaz ksiąg rachunkowych

Ustawa o rachunkowości wskazuje jakie księgi rachunkowe powinno posiadać przedsiębiorstwo. Należą do nich dziennik, księga główna, księgi pomocnicze, zestawienia obrotów i sald oraz wykaz składników aktywów i pasywów (inwentarz). Dziennik jak sama nazwa mówi jest zbiorem zapisów gospodarczych w podziale na poszczególne dni roku obrotowego. Jest podstawą zapisów w księdze głównej, czyli tej w której stosuje się konta syntetyczne i na podstawie której dokonywane są zestawienia. W księgach pomocniczych dokonuje się zapisów szczegółowych.

Najwięcej swobody ustawodawca pozostawił przedsiębiorcą właśnie w kwestiach dotyczących ksiąg pomocniczych. Można wybrać np. w jakich jednostkach prowadzi się te księgi (oprócz ujęcia wartościowego można stosować również jednostki naturalne) oraz dla jakich kont prowadzimy księgi pomocnicze (ustawodawca wskazał jedynie w art. 17 siedem rodzajów operacji dla których należy prowadzić takie księgi).

 .
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Ograniczenia w konstrukcji planu kont

Konstrukcja planu kont nie jest zabiegiem, które nie ma żadnych ograniczeń zewnętrznych. Istnieją pewne zasady jego ustalania, których łamać nie...

Zamknij