Jak rozróżnić koszty stałe i zmienne?

Wiele kosztów ma  jednocześnie cechy stałych i zmiennych. W takim przypadku aby rozróżnić te koszty możesz spróbować określić ich charakter  przy pomocy wykresu.  Wystarczy, że na układzie współrzędnych wyznaczysz punkty odpowiadające wartości kosztów całkowitych przy poszczególnych poziomach produkcji. Jeśli korzystasz z danych historycznych pamiętaj koniecznie o zaktualizowaniu cen. Po naniesieniu tych punktów narysuj prostą, która wyraźnie pokaże ci zależność kosztu całkowitego od wielkości produkcji. Punkt w którym prosta przecina oś Y to poszukiwany koszt stały, wszystkie powyżej to koszty zmienne, a wykres który zrobiłeś  to  tzw. wykres rozrzutu.

Problem z wyodrębnieniem kosztów stałych i zmiennych to w pewnym sensie problem czasowy, z praktyki wiesz doskonale, że w długim okresie czasu właściwie wszystkie koszty ulegają wahaniom, choćby z powodu przestojów, podczas gdy krótkookresowo większość kosztów wygląda na stałe z wyjątkiem oczywiście  materiałów bezpośrednio produkcyjnych, zużywanej energii i części wynagrodzeń (np. akordowych).

 .
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Koszty produktu ubocznego i koszty działalności usługowej

Produkt uboczny to taki produkt, którego wartość jest bardzo niska w porównaniu z produktem głównym. Aby pozbyć się problemu wyceny...

Zamknij