Czy sprawdziłeś już swoje wskaźniki płynności CR i QR?

Jak z pewnością zauważyłeś, wysokość omówionych w ubiegłym tygodniu wskaźników płynności w Twojej firmie, przy jednoczesnym uwzględnieniu specyfiki działalności i warunków zewnętrznych,  w pewnym stopniu odzwierciedla wypłacalność twojej firmy. Pamiętaj jednak, że z uwagi na to, iż wskaźniki te są statyczne,  liczone na określoną chwilę i na dany moment w czasie , nie uwzględniają całej dynamiki działania i nie mogą być  jedynymi wyznacznikami płynności.

Czy warto więc z nich korzystać? Owszem, bowiem wyliczenie wskaźników raz na jakiś czas stanowić będzie konkretną wskazówkę, a już na pewno  niska ich wartość powinna być sygnałem do przyjrzenia się strukturze majątku czy do oceny stopnia synchronizacji płatności zobowiązań ze spływem  należności.

A już na pewno warto przyjrzeć się osiąganym wskaźnikom wypłacalności  w razie kontaktów z bankami. To jedne z podstawowych narzędzi służących bankom do oceny zdolności kredytowej przedsiębiorstw. Przy okazji warto poznać satysfakcjonującą bankowców wartość omówionych wskaźników.

Otóż w praktyce, zwłaszcza bankowej, przyjmuje się zazwyczaj za satysfakcjonującą wartość CR i QR zawartą w przedziale 1,5 do 2. Utrzymanie takiego poziomu jest, w pewnym stopniu, gwarantem wypłacalności. Natomiast poziom poniżej 1,5 to ostrzeżenie o potencjalnych problemach z zachowaniem płynności. Z kolei wskaźnik wyższy od 2 może być sygnałem świadczącym o nadmiernym zaangażowaniu środków finansowych w środki obrotowe np. w zapasy, co  zazwyczaj sygnalizuje błędy w zarządzaniu przedsiębiorstwiem i również nie wpływa korzystnie na ocenę sytuacji firmy.

 .
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Skąd wziąć cash flow?

Pisałam już, czym  jest rachunek przepływów środków pieniężnych i czemu ma służyć, ale jak to zrobić w praktyce? Nikt nie...

Zamknij