Controlling jako narzędzie zarządzania firmą

„Umiejętność postępowania z ludźmi jest takim samym towarem handlowym jak cukier czy kawa. I zapłacę za tę umiejętność więcej niż za jakąkolwiek inną pod słońcem.”

John D. Rockefeller

Controlling, chociaż jego popularyzacja nastąpiła dopiero w ostatnich 20-tu latach, nie jest pojęciem nowym. Już w XV wieku na dworze angielskim pojawił się „countroller” odnotowujący wpływy i wydatki środków pieniężnych. Jednak za kolebkę controllingu uznaje się USA, gdzie w roku 1778 utworzono stanowisko „comp-rollera”.

W Europie controlling pojawił się stosunkowo późno, bo dopiero w latach 50-tych i 60-tych XX-tego wieku wraz z ekspansją przedsiębiorstw amerykańskich. W Polsce jego historia zaczyna się także wraz z wejściem na nasz rynek przedsiębiorstw zagranicznych na początku lat 90-tych.

Czym właściwie jest controlling? Gdzie mamy do czynienia z controllingiem a gdzie mówimy o zarządzaniu, kierowaniu czy kontroli? Czy controlling można utożsamiać  z tymi pojęciami? Takie i inne pytania zadają nie tylko laicy, ale także wielu finansistów.

Proces zarządzania jest generalnie kojarzony z pewnym stosunkiem społecznym zachodzącym między zarządzającym a zarządzanym. O zaistnieniu procesu zarządzania należy więc mówić, gdy jedna grupa ludzi realizuje założone cele kierując pracą innej grupy ludzi.

Takie sformułowanie zarządzania nie jest błędne, lecz zbyt wąskie. Obecnie bowiem zarządzanie nie odbywa się jedynie poprzez interakcje międzyludzkie. Przy obecnym rozwoju technologii informatycznej podstawowym narzędziem zarządzania staje się również komputer, który steruje pracą automatów przemysłowych, a także ludzi przy nich pracujących.

 .
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Bilans otwarcia, bilans zamknięcia oraz bilans publikacyjny

Ze względu na spełniane funkcje możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje bilansu: otwarcia oraz zamknięcia. Bilans zamknięcia sporządzany jest na koniec...

Zamknij