Czy można amortyzować rzeczy niekompletne?

Kolejne kryterium klasyfikacji środka trwałego to kompletność i zdatność do użytku w dniu przyjęcia środka do używania – oznacza to, że absolutnie nie możesz amortyzować rzeczy niekompletnych lub uszkodzonych zanim ich nie doprowadzisz do funkcjonalności.

Przykładowo jeśli zakupisz sprzęt komputerowy bez oprogramowania niezbędnego do korzystania z tego sprzętu, nie możesz rozpocząć amortyzacji dopóki się w to oprogramowanie nie zaopatrzysz i nie zainstalujesz go na komputerze. Analogicznie powinieneś postąpić z innymi przedmiotami – w przypadku zakupu na wtórnym rynku samochodu, nie zarejstrowanego i bez badań technicznych, nie możesz go amortyzować do momentu, w którym nie zrobisz niezbędnych badań i samochodu nie zarejestrujesz.

Pamiętaj, że głównym kryterium  jest zdatność i kompletność w momencie przyjęcia do używania czyli zastrzeżenie to nie dotyczy środków trwałych, które uległy uszkodzeniu lub dekompletacji już w trakcie eksploatacji  –  jednym słowem spokojnie możesz, a nawet powinieneś, amortyzować sprzęty od dawna używane, a  niesprawne jedynie chwilowo.

 .
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Wady outsourcingu usług księgowych

Najczęściej wymienianą wadą outsourcingu jest utrata kontroli nad wydzielaną funkcją. Jest to z pewnością prawda. Czy jednak można mówić o...

Zamknij