Powstanie zobowiązania w chwili dostarczenia decyzji

W przypadku tych zobowiązań organ podatkowy odgrywa znacznie większą rolę. Organ podatkowy dokonuje wymiaru zobowiązania oraz jest zobowiązany do  wydania oraz prawidłowego doręczenia decyzji.

Wydanie decyzji wiąże się z reguły z przeprowadzeniem postępowania podatkowego, chyba że podstawa opodatkowania nie uległa zmianie.Patrząc ze strony podatnika jest to rozwiązanie bezpieczniejsze,

Wiesz bowiem dokładnie ile i kiedy masz zapłacić oraz nie musisz się obawiać, że błędnie ustalisz wysokość zobowiązania.

 

 

Poza tym zobowiązanie może powstać dużo później niż obowiązek podatkowy.

 

Przykładem może być podatek od nieruchomości.

 

Załóżmy, że w roku 2007 nabyłeś nieruchomość. Na początku roku 2008 gminny organ podatkowy przysyła decyzję o wymiarze tego podatku w latach 2007-2008.

 

W takiej sytuacji mimo, że obowiązek podatkowy ciążył na tobie od momentu zakupu nieruchomości to zobowiązanie powstaje dopiero w momencie otrzymania decyzji. Nie musisz więc płacić odsetek od zaległości podatkowych.

 

Zaległość powstanie, gdy nie zapłacisz podatku w terminie liczonym od momentu dostarczenia decyzji.Powinieneś też pamiętać, że w przypadku niedoręczenia decyzji (bez względu na przyczyny) obowiązek podatkowy nie przekształci się w zobowiązanie. To znaczy, że nie będziesz musiał nic płacić, tymczasem rozpocznie się bieg przedawnienia zobowiązania.

 .
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak zasady rachunkowości wpływają na wynik w twojej firmie?

Wraz z rozwojem gospodarki, postępującą globalizacją i wymuszanym przez to rozwojem mechanizmów informacyjnych, w celu usprawnienia procesów wymiany informacji rozwija...

Zamknij