Jak uzyskana informacja wspomaga nas w rozwoju firmy?

Z funkcji informacyjnej wynika zatem funkcja analityczna rachunkowości. 

Bo skoro jesteśmy już w posiadaniu odpowiednich danych , mamy podstawy i czytelny materiał do prześledzenia związków pomiędzy zdarzeniami gospodarczymi  pod dowolnym kątem.

Analizując przychody i związane z nimi koszty, wszystkie ujęte w sposób liczbowy i zsynchronizowane czasowo, otrzymasz konkretną informację o dochodowości swojego przedsięwzięcia. Jeśli jest ona zadowalająca możesz skupić się na analizie i planowaniu pod kątem rozwoju firmy, a jeśli wyniki uznasz za niezadowalające  pod jakimś względem, przetworzone rachunkowo informacje  dostarczą ci danych niezbędnych do wyznaczenia kierunku ewentualnych zmian.

Sprawozdania finansowe  w doskonały sposób obrazują związki przyczynowo – skutkowe wpływające na kondycję twojej firmy: samo porównanie przychodów i kosztów, w zależności od stopnia szczegółowości sprawozdania, wskaże ci jasno i precyzyjnie jakie działania należy podjąć dla maksymalizacji zysków: czy to zwiększyć sprzedaż, czy obniżyć jej koszty.

Możesz też stwierdzić, że największy wpływ na wysokość dochodów  mają koszty nie związane bezpośrednio ze sprzedażą i należy poszukać oszczędności gdzie indziej (zmienić lokum by zmniejszyć czynsz, zacząć oszczędzać energię, dokonać zmian w strukturze wynagrodzeń).

A co z wypłacalnością? J

ak kształtują się należności a jak zobowiązania?

Czy ich poziomy, i na ile, są wyrównane?

Na tego typu pytania najlepszą odpowiedź uzyskasz przyglądając się sprawozdaniu finansowemu.Co więcej, przy okazji skontrolujesz zgodność ewidencjonowanych zdarzeń z przepisami prawa tj. między innymi przepisami podatkowymi.

 .
Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaprojektowane przez Klienter.pl

POBIERZ niezbędnik dla przedsiębiorców na temat prawa podatkowego ZA DARMO
x


Wpisz Imię: *
Wpisz Email: *

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!


Przeczytaj poprzedni wpis:
Jakie korzyści możesz mieć z rachunkowości?

     W dużym skrócie rachunkowość można zdefiniować jako system do ewidencjonowania zdarzeń w postaci ilościowej i wartościowej. Z założenia, jako...

Zamknij